24 Haziran 2010

Torbalı CHP ve Faruk Akpınar Yalanları

Aziz Kocaoğlu Torbalı yandaşlarını "Taşkesik Çöplüğünü ve halkı nasıl kandırırız" konusunda bilgilendirdi.
Torbalı Chp İlçe Reisi Faruk Akpunar Yalanları
Daha önce gerek Çevre ve Orman bakanlığı, gerekse İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına yazdığımız dilekçe ve her iki makamdan gelen cevapları sizlerle paylaşmıştık.
(Bknz:
http://cenksarigol.blogspot.com/2010/06/torbal-chp-ilce-baskan-yalanlarna.html )

Halkı Aptal Yerine Koymakhttp://cenksarigol.blogspot.com/2010/06/halk-aptal-yerine-koymak-izmir-ili.html başlığı altında Chp Torbalı ilçe Başkanı Faruk Akpınar’ın İzmir çöpünün Torbalı - Taşkesik Köyüne taşınması konusunda yaptığı ve içeriği yalanlarla dolu konuşmayı sizlerle paylaşmıştıktık. Açıklama oldukça uzun. Tabii uzunluk yalan beyanların çokluğunuda beraberinde getirmiş. Uzun olduğu için bu yazımızda aynı yalan beyanları tekrar yayınlayıp, yazı alanımızında ırzına geçmesine müsaade etmeden açıklamadaki (Büyük Torbalı ve Ege Haberi Gazetelerinde yayınlandı) yaşanları konu başılığı yapıp sıralayalım ve altına doğruları ekleyelim;
1- Çevre ve Orman Bakanlığı nereyi gösterirse Büyükşehir Belediyesi çöpü oraya dökmek zorundadır...
Bu çok büyük bir yalandır. Çevre Orman Bakanlığı yer belirlemez. Başvuru halimde yer tahsisi yapar ve uygunluğunu onaylar. Tıpkı Torbalı Belediyesinin durduk yere sokaktan geçen bir kız ve oğlanın kafasına göre nikahını kıyamıyacağı gibi. Siz başvurursunuz. Gerekli sağlık koşullarınız, kan tahlilleriniz neticesinde durumunuz uygunsa, yani evlenmenize mani yoksa Torbalı Belediyesi nikahınızı kıyar. Çevre Orman Bakanlığının buradaki konumu budur. Yazı içeriğindeki belge Faruk Akpınar’ı kükkiyen yalanlamaktadır.
2- Bizim elimizden bir şey gelmez. Şimdiye kadar konuşmadık, siyaset yapmak isteseydik bu işin başında çıkar konuşur, polemiğe girerdik. Siyaset bırakılır, işin hizmet tarafına yönelinirse bu iş kendiliğinden çözülür. Çöpün siyaseti olmaz.
Torbalı Chp teşkilatı Taşkesiğe ve Torbalı ilçesine çöp gelmemesi için şimdiye kadar ne yaptı ki ‘ellerinden birşey gelmiyeceğini’ söyleyebiliyorlar? Bazen sukut (sesssizlik) en büyük siyasettir. Zaten atalarımız boşuna ‘SUKUT İKRARDAN (onaydan) GELİR’ dememişler. Torbalı Belediyesi ve Chp teşkilatı ya İzmir CHP’den korktuğu veya belediye başkan adaylığı sırasında (İbrahim Öz’ün adaylığının geri çektirilmesi) konusunda Aziz Kocaoğlu’na diyet ödüyor ve çöplüğün Torbalı’ya getirilmesine sessiz kalıyor. ‘Sessiz kalanlar zulme ortaklıktır’. Dokuzuncu madde olarak sınıflandırdığımız beyanındanda anlaşılacağı üzere çöpü taşıyacak yükleme rampalarından haberleri olmasına rağmen suskun kalmışlardır.
İzmir Büyükşehir Belediyeside ciddi bir siyaset gütmektedir Torbalı - Taşkesikde çöpüne yer seçerken. Buca (250bin) ve Balçova (125bin) oy oranları düşünüldüğünde Torbalıda son yerel seçimlerde (2009) aldığı 30bin oyu feda etmek daha mantıklı olduğu gibi ciddi bir siyasi tavırdır, Torbalı’ya çöp dökmek. Demekki neymiş, ‘Çöpün siyaseti oluyormuş’. Bunun için bir delil içinde İzmir Büyükşehir Belediyesinden dilekçeyle talep ettiklerimiz ile bize gönderdikleri cevapta nasıl ve neleri saklamaya çalıştıklarına bakınız.
3- Çevre ve Orman Bakanlığı yakma maliyetinin yüksek olmasından dolayı, depolamaya daha sıcak bakıyor. Bunun için de en uygun yer olarak bakanlık, Taşkesik Köyü’nü belirledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Taşkesik Köyü’ne kurulacak olan bir tesisi istemiyor.
Birinci yalana cevap verirken çöp alanlarını bakanlığın belirlemediğine cevap verdiğimiz gibi bakanlıktan gelen belgede bu yönde kati ifadelerle Faruk Akpınar’ı yalanlamaktadır. Bakanlık İzmir Büyük Şehir’in seçtiği alanında maliyetine bakmaz. Sorumluluğu değildir. Çevreye etkilerini inceler. Faruk Akpınar siyasetten daha akıllı bir söylem sahibi olsa maliyet ile Çevre Orman Bakanlığını değil Maliye Bakanlığını işin içine sokardı. Çevre Orman Bakanlığı’nın belediyelerin mali denetimini yapmadığı gibi, maliyet hesapları üzerindede hiçbir rezervleri yoktur.
4- Torbalı AK Parti’ye düşen görev Çevre ve Orman Bakanlığı’nı ikna etmektir. Gerekli ödenekler aktarılıp Buca Kaynaklar’a yakma tesisinin kurulması sağlanmalıdır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 22 ilçenin çöpünü Taşkesik veta Torbalı’ya dökmeye öyle kararlıdır ki, Çevre Orman Bakanlığı’nın Yer Tahsisi başvurularını onaylaması üzerine daha ÇED raporları ve diğer toprak geçişkenliği, rüzgar raporlarını beklemeden İzmir’in çeşitli yerlerine Torbalı’ya taşınacak çöp için yükleme rampalarını tamamlamıştır. Torbalı Ak Parti’nin Çevre Orman Bakanlığını ikna etmeye çağırmak, sizin sevdiğiniz ama ama başkasını seven ve evlenmek için belediyeye başvurmuş kızın nikahı kıyılmasın diye sırf belediye başkanınız akrabanız sebebiyle ‘bu nikahı kıyma, bunların evlenmesine mani ol’ çağrısına benzer. Oysa mantıklı olan İzmir Büyükşehir Belediyesini Taşkesik Çöplüğü konusunda Çevre Orman Bakanlığına yaptığı başvuruyu geri çekmeye ikna etmektir. Torbalı CHP’nin bu konuda hiçbir girişimi olmadığı gibi sessiz kalarak, yıllardır yapılan çalışmaları görmezden gelmişler, Torbalı Halkından gizlemişlerdir.
5- Torbalı AK Parti, bakanlığı ikna edemezse İzmir (Chp'li) Büyükşehir Belediyesi istemeye istemeye çöpü Taşkesik Köyüne dökmek zorunda kalacak.
Siyaseten söylenen en büyük yalandır, ayıptır, ahlaki değildir. Torbalı Belediyesi ve CHP Teşkilatının yüreği varsa ve çöpün Torbalı’ya dökülmesini istemiyorlarsa İzmir Büyükşehir’in Taşkesik için Yer Tahsis başvurusunu çekmek için çalışsınlar. Veballerini ve suçlarını başkalarının üstüne atarak, yalan beyanlarla kirli siyaset yapmaktan vazgeçsinler.
6- Bakanlığın bir başka düşüncesi de, depolama sırasında çıkacak metan gazından elektrik enerjisi üretip ekonomiye katkı sağlamak.
Sadece siyasi yalan olduğunu düşünüyorum bu sözlerin. Yoksa beyan edenin zeka seviyesini sorgulamak haddimize düşmez. Bunlar siyaset kurnazlığının ürünü sözlerdir. Yoksa ortalama zekadaki her siyasetçi ‘enerji üretimi’ konusunda yetkinin Çevre ve Orman Bakanlığı değil Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkisinde olduğunu bilir. Kaldı ki çöpten enerji üretimi konusunda belediyeler kendi inisiyatiflerini kullanırlar. Ankara – Mamak’ta ülkenin en gelişmiş örneği vardır.
7- Aziz Kocaoğlu ile yaptığımız toplantıda kendisi bize kesinlikle çevreye herhangi bir kötü koku yayılmayacağını, yeraltı sularının kirlenmeyeceğinin sözünü verdi. Torbalı’yı sevdiğini ısrarla beyan etti.
Valla Aziz Kocaoğlu’nun beyanlarına güvenmek size kalmış. Ama bunu bizden bekleyemezsiniz. İzmir halkına arsenikli su yalanları söyleyen, metro ve hızlı tren yalanları arşa çıkmış bir kişidir kendisi. Bu arsenikli su yalaları yüzünden normalde ülkemizde Akdeniz Tipi Beslenme alışkanlığına en yakın mutfak kültürüne sahip olmasıyla İzmir, tam aksi olması gereken yerde kanser vakıalarının en yüksek olduğu ilk 3 ilden birisidir. Su sıkıntısı çekilirken ve az kullanımı sağlamak için zam yerine sırf üzerinde ‘bu su arsenikli ve insan sağlığı için tehlikelidir. İçme ve günlük kullanımda (banyo) tüketmeyin’ yazma zorunluğundan dolayı fiyatı dibe vurdurup fatura göndermedi İzmirli’ye... 4 ay sonra yağmur suları ile arsenik miktarı düşünce kışın suya zam yapıp 4 aylık faturayı ilgili ibareyi yazmadan abonelere gönderdi. Bu yalanların sahibine mi inanacağız. Halkının sağlığını kendi prestijinden, faturaların üzerine karizmasını sarsıcı ibare bulundurmaktan aşağı gören birine mi? hemde ‘çöplük halk sağlığına zarar vermeyecek’ sözüne mi inanalım? Madem bu kadar sağlığa zararsız, kokusuz ve yeraltı sularını kirletmeyecek bir tesis kuracaklar ne gerek var merkezden bu kadar uzak bir yere çöplük kurmaya? Çevre ve Orman Bakanlığından başvurup, yer tahsisi sağladığınız diğer 2 ve başvuracağınız sair yerler daha yakın ve taşıma maliyeti daha düşük olur. Hem böyle çevreye ve insan sağlığına bu kadar zararsız bir çöplük olacaksa Torbalı halkı size sorar ‘Kardeşim o zaman Harmandalı Çöplüğü neden etrafına pislik ve hastalık saçıyor?
Aziz Kocaoğlu Torbalı ve Torbalılı’yı seviyorsa öncelikli projelerini tamamlasın. Mezarlık sıkıntımız var, Huzurevi, Altyapı yenilenmesi, İzsu’nun arızalara müdahalesi haftalar alıyor, Hızlı Tren, sanayi için kimyevi atık arıtma tesisi ihtiyacı (Fetrek ve Çevlik Çayından ziyade çevre artezyenler renkli, kokulu su sahibi oldu) vb.
8- Çöp konusunda CHP’den açıklama gelmedi diye konuşanlar oldu. Ancak şimdiye kadar beklememizin sebebi kamuoyunu yanlış bilgilendirmemekti.
Siz şimdiye kadar bir açıklama yapmadınız çünkü işi oldu –bittiye getirmek istediniz. Torbalı haklını bilgilendirme değil, çöpün gelişini saklamaya çalıştınız. Bildiğiniz doğruları bile sakladınız bizlerden. Mesela eğer ilk İzmir Büyükşehir’in Çevre Orman Bakanlığına 2006 yılında ve daha sonra 2007 ve 2008 ‘Yer Tahsisi Başvurusu’ konusunda neden bilgilendirmediniz halkı? Bunu yapsaydınız ne yanlış olurdu? Neden beklediniz?
9- ‘Günlük 600 araç gelecek, 3 bin 200 ton çöp dökülecek’ deniliyor. Hiçbirinin de gerçekle uzaktan yakından alakası bile yok. Eğer tesis buraya kurulursa günlük 90 ile 100 araç arasında çöp gelecek.
Epeyde bilgi varmış oysa Faruk Akpınar da..! yoksa birilerinin düdüğünü mü çalıyor demeli... Harmandalı Çöplüğüne günde 1200 civarında kamyon çöp taşıyor. Torbalı – Taşkesik daha büyük planlanıyor. Faruk Akpunar’ın Onuncu maddeye yerleştirdiğimiz, açıklamasında itiraf ettiği gibi ve İzmir Büyükşehir’in yükleme, prasleme rampalarını neredeyse tamamladığından da anlaşılacağı üzere çöpler preslenerek taşınacak. Yani bizim 700 – 800 dediğimiz kamyonlar preslenmiş çöp taşıyacak. Yükleme istasyonlarında 3 – 4 çöp kamyonu yükü preslenerek bir kamyona yüklenecek. Yani Torbaslı’ya gelecek bir kamyon bugün Harmandalıya giden 3-4 kamyonun yükünü taşıyacak... Faruk Akpunar’ın beyanını doğru kabul etsek ve 90-100 kamyon çöp taşınacaksa (hem komik hem yalan) bunu 3,5-4 ile çarparsak, 400 civarında çöp kamyonu eder. Hemde İzmir’in nüfus artış oranına göre 10 yıl sonra ne olacağını düşünmeden.
10- Bunun yanı sıra çöpler sularını akıtarak değil, daha önceden preslenmiş vaziyette gelecek.
Taşkesik, Arslanlar, Havuzbaşı ve Torbalılı Çevreciler Çöplük Alanını incelemeye gelen Kocaoğlu'nu protesto etti.
Bu doğru ve itiraf gibi... Çöpler preslenerek taşınacak. Lakin yükleme istesyonlarında preslenen çöplerden çıkan likit pis su ve çöpler nereye taşınacak? Yoksa onlarda vidanjörlerle Torbalı’ya olmasın? Zira henüz İzmir Büyükşehir’in bu likit çöp konusunda herhangibir çalışma yaptığını duymadık. Duymadığımıza göre üç yöntem zileyebilirler! Vidanjörlerle Torbalı –Teşkesik’e taşımak. Yine aynı yöntemle 10. Sınıf ilçe arıtma tesisisne boca etmek. Son ve en kötü ihtimal kanalizasyona koyvermek. Bunca yalanı yorumladıktan sonra dahada yazacak birşey kaldı mı? nasılsa yalandan kimse ölmüyor ama Torbalı’yı çöplüğe boğacak olan Torbalı CHP ve Belediye yönetimini esefle kınıyorum.
Cenk SARIGÖL

2 yorum:

 1. çöplüğe bir gül bahçesi demedikleri kalmış...

  elbette her yerleşimin ileri teknolojide çevreye zarar vermeyecek ölçülerde bir depolama alanına ihtiyacı var.anlaşıldığı üzere bu yasalda bi zorunluluk..ama keşke sadece torbalının çöpüne yönelik icraatlar yapılabilseydi...

  düşününki nekadar ileri teknolojide yapılırsa yapılsın, sonuçta bu çöpler helikopterlerle taşınmayacak, döküle saçıla kamyonlarla torbalıya taşınacak..bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecek...

  hazır olun; yakın gelecekte torbalı çöplük başında dolanan martılarla tanışacak...

  (üzülmeyin hemen iyi tarafını görelim: martı romantik, izmire has bir kuştur..gerçi vapur seyahatinde deniz üzerinde dolanırken daha hoş görünürler ama olsun. torbalı ovasıda fena değil...)

  YanıtlaSil
 2. İzmir'in çöpü yiyecek hali yok ya en münasip yere dökülecek elbett. bu kadar partizanlık yapmanın anlamı yok. Kocaoğlu başkanım evinin önüne dökse 1 gün yetmez çöp alanı olaraktan. bağıranlar olacaktır ama en uygun yer torbalı. öyle olmasa daha çok ses çıkardı. protesto olurdu. aslında torbalılılarda bunu biliyor.

  YanıtlaSil

İnsanlık konuşma ve yazıyla yani iletişimle birlikte teknolojik gelişim sağlayabilmişlerdir. Medeniyet ise bu hasletleri hoşgörü, sevgi ve ahlaklı kullanmakla olur.