16 Şubat 2008

Tarihe Sahip ÇıkmakTarihe Sahip Çıkmak

Göreve geldiği günden beri Torbalı Ülkü Ocağı’nı bir kültür ve eğitim yuvasına dönüştüren, gayretkeş, çalışkan gönüldaşım Cumhur Eren Beyefendi bana bir mektup göndermiş. Tarihe sahip çıkmaktan ve öneminden bahsettiği uzun mektubunda bizden Torbalı Askerlik Şubesi bitişiğinde bulunan kimsenin meraklanmadan gelip-geçtiği izbe yeri yani Abdülhamit Han (Cennet Mekan)’ın Av Köşkü’nü n resterasyonu için imza kampanyası başlatacaklarını ve bu kampanyaya destek olmamızı rica etti. Tabii ki destek olacağız. Bu Av Köşkü yada Aşar Köşkü olarak bilinen tarihi yapı konusunda bir çok yazı yazdık. Hatta Ertan Ünver Bey bize burası ile ilgili olarak Öğretmenler Kıraathanesinde bana 3.5 saatlik bir bilgi bombardımanı da yaptı.
Ünver’in belediye başkanlığı döneminde burası belediye tarafından resterosyan izinleri alınmış, etüt çalışmaları Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tamamlanmış ve aslına uygun projelendirilmiş. Hatta Marshall firması bu konuda sponsorluk tahaüdünde bile bulunmuş. Lakin Ünver koltuk kazası yaşayınca Av Köşkü yine kaderiyle başbaşa kalmış. Şimdi bu konuda girişim başlatmaya hazırlanan gönüldaşlarıma öncelikle Torbalılı olarak teşekkür ederim. Bu güzel düşünceleri içinde kutlarım. Torbalı gerçekten tarihe karşı duyarsız ve umarsız bir yer. Bu yapı yıllarca talan edildi üstelik askerlik şubesinin dibinde olmasına rağmen... çatı kalaslarını ısınmak için parçaladılar, kapı penceresini söktüler. Peki sadece restorasyon etmekle bitecek mi? Torbalıspor’u yersiz bırakmak için yapılan yersizlikleri hatırlarsınız! Hani yıkılan yere Ticaret Odası Oteli yada misafirhanesi yapılacağı söylenmiştide bundan Ticaret Odasının haberi yoktu... Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir yapının yanına, bitişiğine bina dikilmez. Restore ederler ve görünür kılarlar. Biz bir yanına askerlik şubesi, diğer yanına otel yapmayı planlıyoruz. R.İ. Uygur onca yer yıktı, ah aldı ama en hayra vesile olacak yıkımı herhalde Ticaret Odasından habersiz otel yapmak için yıktığı, eski Torbalıspor lokali oldu. Böylece birgün Av Köşkü aslına uygun onarılırsa cephesi açılmış oldu.
Av Köşkü konusundaki girişimlerin tarihine duyarsız tarih zengini Torbalı için başlangıç olmasını ümit ederim. Belki duyarlılık gelişirde Kabacakırı OSB konusuna sıçrar, kim bilir?

Torbalı Ülkü Ocağı Bşk. Cumhur Eren’in bize gönderdiği mektup şöyle:

Allah'ın rahmeti,bereketi ve mağfireti üzerine olsun sevgili kardeşim.Sözlerime başlamadan önce dünden bugüne tüm Türk büyüklerini,başta Gazi Kemal ATATÜRK ve Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ Bey'i rahmet,minnet ve şükranla anıyorum. Geçen hafta yaptığımız yönetim kurulu toplantımda 2.Abdülhamit Han'ın av köşkü olarak kullandığıAşar Çiftliği'nin restorasyon çalışmaları için bir imza kampanyası başlatmayı uygun gördük. Bu konuda '’Tarihi eserlerimize sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmaktır’' anlayışıyla hareket ederek, sizinde bildiğiniz gibi ‘Şehirlerin ruhunu tarih oluşturur. Ruhu kaybolan şehir hedefsiz ve sahipsiz kalır ilkesiyle hareket ederek Ülkü Ocakları Eğitim Kültür Vakfı statüsünde olan bizler, eğitim çalışmalarımızın yanında kültürel faaliyetlerimizi olarakta ilçemizde bu kanayan yaraya bir nebze olsun yardımcı olmayı hedefledik. Seninde bu konudaki hassasiyetini göz önünde bulundurarak, bir ülküdaşın ve kardeşin olarak bu konuyu yazı yazdığın köşelerde dillendirerek bu konudaki çalışmalarımıza destek verip yardımcı olmanı rica ediyorum.Şimdiden gösterdiğin ilgiden ve hassasiyetten dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.Allah yar ve yardımcın olsun. Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...”
Cumhur ErenTorbalı Ülkü Ocağı Bşk.

Aslanlar İnternet İstiyor
Daha önce analog santral kullandığı için internet vesair telekominikasyon gelişmelerinden yararlanamayan köy halkı digital santrala geçilmesine rağmen ADSL başvurularının karşılanmamasından şikayetçi. Daha önce bireysel başvuru yapmalarına rağmen cevap alamayan Arslanlarlılar tekrar toplu ADSL başvurusu yapmaya karar vermişler. Bizi arayarak gündeme getirmemizi rica eden Şenol Güçlü, kendisiyle birlikte köyünden: Şaban Tepedelen, Vahit Güven, Kadriye Hoşkan, Ayhan Işık (sakın şaşırmayın Aslanlarda Şener Şen ve Ahmet Kaya da var ve onların çok hoş bir hikayesini bir gün yazarız nasipse), Kadri Şen, Hayriye Aslan, Cemil Sarıgöl, Şakir Eren, Mehmet Candar, Bülent Savaş, İsmail Gülçiçek, Suat Kahveci, Özgür Akdağ ADSL bağlanmasını istiyorlar. Daha öncede köyden 5 kişi ferdi olarak başvuru yapmış zaten. Telekom yetkililerimize duyurulur. Kamil Koyuncu Bey’in ilgileneceğini ve bize bir açıklamada bulunacağını ümit ediyorum. Konunu ntakipcisi olmaya devam edeceğiz. Ayrıca İktidar Partisi AKP yöneticileride bu konuya umarım duyarsız kalmazlar. Başbakanın “köy ve şehir arasındaki eğitim, yaşam kalitesi farkını kaldıracağız” beyanatları var. Öyleyse İnternet köylerimizin hakkıdır.

Cenk SARIGÖL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnsanlık konuşma ve yazıyla yani iletişimle birlikte teknolojik gelişim sağlayabilmişlerdir. Medeniyet ise bu hasletleri hoşgörü, sevgi ve ahlaklı kullanmakla olur.